Imi Lichtenfeld

Zakladateľ Krav Maga

Imrich Lichtenfeld sa narodil 26. mája 1910. Neskôr známy pod hebrejským menom Imi Sde-Or.

Je tvorcom izraelského systému sebaobrany Krav Maga.

Detstvo prežil v Bratislave, dnešnom hlavnom meste Slovenskej Republiky v rodine, pre ktorú šport, zákony a vzdelanie na stredoeurópskej úrovni znamenali veľa. Samuel Lichtenfeld, Imiho otec, bol svojráznou osobnosťou — ako 13 ročný utiekol ku kočujúcemu cirkusu, kde strávil nasledujúcich 20 rokov grécko-rímskym zápasom, vzpieraním a predvádzaním svojej sily. Tu sa zoznámil s najrôznejšími druhmi športu a naučil sa tiež bojové umenie.

Imi podnecovaný svojim otcom pestoval širokú škálu športov. Zo všetkých najskôr exceloval v plávaní, potom v gymnastike, ešte neskôr v zápase a boxe. V roku 1928 Imi zvíťazil v československom šampionáte v zápase juniorov a 1929 v šampionáte dospelých (v strednej a ľahkej váhe). V rovnakom roku zvíťazil aj v národnom šampionáte v boxe a v medzinárodnej súťaži v gymnastike. Behom nasledujúcej dekády sa jeho atletická aktivita zamerala predovšetkým na zápas, v ňom fungoval v dvojakej úlohe, ako zápasník aj ako tréner. Každý rok mu priniesol víťazstvo.

V polovici 30. rokov sa pomery v Bratislave začali meniť k horšiemu. V uliciach stále častejšie vznikali fašistické a antisemitské pouličné bitky. Z Imiho sa stal nekorunovaný vodca skupiny mladých Židov, z nich väčšina patrila k boxerom, zápasníkom alebo vzpieračom. S nimi sa snažil zabrániť antisemitským násilníkom, aby vstupovali do židovskej štvrti.

V roku 1940, kedy sa stal vďaka svojim aktivitám tŕňom v očiach aj miestnym úradníkom (od r. 1939 existujúci Slovenský štát prijal nacistický názor na Židov a vydával ich postupne na smrť do koncentračných táborov), Imi opustil domov, rodinu a priateľov, nalodil sa na poslednú loď s emigrantmi do Palestíny, ktorej sa nepodarilo preraziť nacistickú blokádu. Lichtenfeldova cesta na lodi Pentcho skončila potopením pri Grécku a do Izraela sa dostal až za dva roky (medzi tím slúžil v Československej armáde na Strednom východe).

V Palestíne

V roku 1944 začal s tréningom elitných jednotiek Hagany a Palmach (predchodcom Izraelských obranných síl/IOS) v oblastiach, v ktorých bol skutočným expertom: tréning fyzickej kondície, plávania, zápasu, používania noža a v obrane proti útokom nožom.

O štyri roky neskôr (1948) vznikol štát Izrael a zároveň boli sformované Izraelské obranné sily. Lichtenfeld sa stal ich hlavným inštruktorom pre zvyšovanie fyzickej kondície a bojovú prípravu. V IOS pôsobil približne 20 rokov; behom tej doby vyvinul a zdokonalil svoju unikátnu metódu sebaobrany a boja z blízka — Krav Maga.

Inštruktor izraelského bojového umenia

Po tom, čo ukončil svoju aktívnu službu, začal uplatňovať a modifikovať systém Krav Maga pre civilné použitie tak, aby bez ohľadu na fyzickú pripravenosť obrancu bolo možné predísť akokoľvek motivovanému útoku. Aby umožnil prístup k svojim metódam čo najväčšiemu počtu ľudí, založil dve školiace strediská: jedno v Tel Avive a druhé v Netanji, kde býval. V posledných rokoch svojho života dohliadal na priebeh tréningov, monitoroval tréningové programy, pracoval na ich zlepšovaní a skvalitňovaní.

Zomrel 9. januára 1998 vo veku 87 rokov. V súčasnej dobe sú Richard Douieb, Ejal Janilov a Avi Mojalem najvyššími predstaviteľmi bojového systému Krav Maga vo svete.