FEKM RD

Richard Douieb

Európska Federácia Krav Maga Richard Douieb (Federation Europeenne de Krav Maga)

Organizácia založená v roku 1997 z iniciatívy Richarda Douieba, ktorý na žiadosť Imiho Lichtenfelda otvoril v roku 1987 prvú školu Krav Maga v Európe a to vo Francúzku. Škola zo začiatku združovala skupinu ľudí preferujúcich techniky priameho boja. Časom sa tento systém stal tak populárny, že ho začali využívať elitné policajné a vojenské jednotky ako GIGN alebo RAID.

FEKM je najväčším združením z KRAV MAGA na svete v počte registrovaných členov  trénujúcich tento systém. Vďaka profesionalite a neustálemu zlepšovaniu technického programu, ale aj vďaka prístupu Richarda Douieba, ako prezidenta Európskej federácie, sa naďalej rozrastá. Organizačný rozvoj ide ruka v ruke s trvalým súladom princípov efektivity a morálky odkazov Imiho  Lichtenfelda.

V súčasnej dobe FEKM spája 15 štátov, z toho 14 na území Európy (Poľsko, Nemecko, Belgicko, Španielsko, Fínsko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko, Luxembursko, Nórsko, Portugalsko, Švajčiarsko, Česká republika, Slovenská republika) a Kanadu. Samotné Francúzsko má viac ako 200 klubov. Počet aktívnych  členov  presiahol 20 000.

Richard Douieb

Richard Douieb je výnimočná  osobnosť – čierny pás v ju-jitsu, majster v boxe, certifikovaný tréner a učiteľ telesnej výchovy v Izraeli aj vo Francúzku. Bývalý tréner elitnej špeciálnej jednotky Francúzskej GIGN a nakoniec aj majster  Krav Maga s 6 Darga – výkonnostným stupňom, prezident a zakladateľ FEKM.

Narodil sa v Jeruzaleme v roku 1956. Avšak do svojich 16-tich rokov žil vo Francúzku. Ako mladý trénoval gymnastiku a plávanie, ale v 17-tich rokoch sa vrátil do Izraela a začal výcvik bojových umení (box a karate).

Richard pôsobil v izraelskej armáde v špeciálnej jednotke bojových potápačov (obdoba amerických SEALS) a má za sebou niekoľko desiatok bojových misií. Na poslednej z nich bol vážne zranený, čo si vyžiadalo ročnú rekonvalescenciu.

Prvý krát sa stretol so systémom Krav Maga ako veterán zvláštnej jednotky izraelskej armády, kde ho fascinovala jeho jednoduchosť a efektívnosť.

Vo veku 23 rokov dostáva z rúk Imiho Lichtenfelda diplom vojenského inštruktora Krav Maga. Po návrate do Francúzska Richard trénuje niekoľko druhov bojových umení ( ju-jitsu, judo, muaiTai, kickbox). V roku 1993 získal titul majster Francúzska v kickboxe.

Po 15-tich rokoch intenzívneho tréningu bol oficiálne poverený Imim Lichtenfeldom pre rozvoj a propagáciu systému Krav Maga v Európe.

V roku 1997 založil vlastnú organizáciu: Európsku federáciu Krav Maga v Paríži. Richard Douieb sa stal učiteľom francúzskych špeciálnych policajných jednotiek. Systém Krav Maga sa vďaka nemu učia študenti v celej Európe. Je zakladateľom a prvým propagátorom systému Krav Maga v Európe.